Ievads
Padomi un gramatika:
Sinonīmi:
Vecmāmiņa: groša,omamma; omīte, vecāmāte, vecmamma, vecmāma, vecmāmuļa, vecmāte, vecmemme, oma, veca māte, vecāmāte, vecmāmuļa.
Vectētiņš: grospaps, opaps, opītis, vecaistēvs, vecpaps, vectēvs.
Jūgendstils
Latvijā – jūgendstils,
Francijā to sauc – Art Nouveau,
Vācijā – jūgendstils,
Austrijā – secesiju stils,
Itālijā – Liberty stils,
Lielbritānijā un Krievijā – modern, modernais stils,
Vienam un tam pašam prievārdam var būt atšķirīgas nozīmes, kas parādās vārdu savienojumā.
Baidīties no zirnekļiem.
Braukt no Rīgas.
Izgatavot no koka.
Lasīt no grāmatas.
Strādāt no sirds.
Izcelties no zemniekiem.
Mazs no auguma.
Tēmas (katra tēma ir links uz tēmas video)
-
Ievads
-
Dzīvesvieta, mājoklis un ģimene
-
Vides objekti Rīgā
-
Gadalaiki, laikapstākļi
-
Transports un ceļojumi
-
Daba
-
Ēšanas paradumi un nacionālā virtuve
-
Svētki un svinēšana
-
Vaļasprieki
-
Etnosi un konfesijas, pilsoniski aktīvā dzīve
-
Kultūra
-
Studijas/mācības, darba apstākļi un profesija
Sveicināti!
Šajā video es pastāstīšu, par kādām tēmām mēs runāsim sērijā “Rīgas stāsti”. Video ir paredzēti, lai iepazīstinātu mūsu viesus ar Rīgu un Latviju, tās vēsturi un tradīcijām, kā arī – lai apgūtu latviešu valodu. Video rullīši veidoti vieglā valodā, un to garums būs apmēram 10 minūtes.
Pirmā tēma, kuru apskatīsim, ir dzīvošana Rīgā. Runāsim par mājokļu veidiem – mājām vai dzīvokļiem, to iekārtojumu, mēbelēm un priekšmetiem. Pastāstīsim par ģimenēm, kas dzīvo šajās mājās. Paskaidrosim, kāpēc vecmāmiņas un vectētiņus sauc dažādos vārdos, un kā veidojas ģimenes attiecības Latvijā.
Mēs runāsim par Rīgas vides objektiem, piemēram - Brīvības pieminekli, Rīgas parkiem, Vecrīgu un Kluso centru, kas ir viens no skaistākajiem jūgendstila pieminekļiem pasaulē.
Runāsim par gadalaikiem un laikapstākļiem Rīgā. Mēs iepazīstināsim ar lietu, sniegu, sauli vai atkalu, dosim padomus, kā ģērbties atbilstoši laikapstākļiem un kādi apavi būs vispiemērotākie.
Tāpat mēs runāsim par sabiedrisko transportu Rīgā un transporta veidiem, ar kuriem var aizbraukt ceļojumā. Savukārt tēmā par ceļojumiem stāstīsim par to, kā senos laikos rīdzinieki ar vilcienu devās uz Jūrmalu, bet tagad katram ir iespējams doties atpūsties uz Rīgas īpašajām vietām. Rīga ir pilna ar dabas bagātībām – mums ir bagāta augu un dzīvnieku valsts, tāpēc sadaļā par dabu parādīsim putnus, dzīvniekus, stāstīsim par Daugavu un mazajām Rīgas upēm, kalniem, dīķiem un ezeriem Rīgā, pie kuriem var pavadīt brīvo laiku.
Brīvajā laikā rīdzinieki nodarbojas ar vaļaspriekiem - sporto, dzied koros, dejo, nodarbojas ar rokdarbiem - aušanu, veidošanu, gleznošanu, un brīvdienās dodas sēņot.. Šajā sadaļā iepazīstināsim arī ar mūsu tautas tradicionālajiem amatiem un tradīcijām. Un kā gan bez Dziesmu un Deju svētkiem! Par tiem un citiem kultūras notikumiem runāsim kultūras sadaļā. Ja jau par svētkiem, tad tie noteikti ir pelnījuši savu, atsevišķu sadaļu - Ziemassvētki un Jāņi, 18. novembris, 4. maijs, Rīgas svētki. Mums ir, ko svinēt, un ir savas svinēšanas tradīcijas, tādēļ atsevišķi stāstīsim par ēdieniem un ēšanas tradīcijām. Noteikti pieminēsim rupjmaizi, Laimas šokolādi, Rīgas Melno balzamu, sklanduraušus un vietas, kur Rīgā baudīt latviešu nacionālo virtuvi.
Rīga vienmēr ir bijusi daudznacionāla pilsēta. Latvijā ir pilnīga reliģijas brīvība, tādēļ atsevišķu video veltīsim tieši šiem jautājumiem, pieminot galvenās reliģijas un tautības Latvijā.
Pēdējās tēmas būs sarežģītākas – rīdzinieku profesijas - kā tās vēstures gaitā mainījušās. Stāstīsim par izglītību - no bērnudārza līdz mūžizglītībai. Pieminēsim Rīgas lielākās augstskolas, slavenākos zinātniekus un to ieguldījumu Latvijas un pasaules kontekstā.
Un pavisam nopietnā tēma – kā būt sabiedriski aktīvam un pilnvērtīgam Latvijas un Rīgas iedzīvotājam – tā būs pēdējā mūsu mācību video ciklā.
Paldies, ka noskatījes šo video!
Tiekamies mācību ciklā "Rīgas stāsti"!


Rīgas stāsti
“Rīgas stāsti” ir mācību video cikls. Vidēji garos materiālos apkopoti stāsti latviešu valodā par tēmām, kas ir apstiprinātas Latviešu valodas programmā pieaugušajiem B1 un B2 līmenim.